Monografie contabila arenda – plata in natura vs. in bani

Inainte sa trecem la monografia propriu-zisa, trebuie sa clarificam cateva informatii ce tin de fiscalitate si de operarea arendei in programul de contabilitate SAGA.

Fiscalitate

Art. 62, alin. 2 – 3 cuprinde regulile pentru stabilirea venitului net din arenda. Veniturile din arenda sunt impozitate cu 16% si se retine si sanatate de 5.5%. Retinerile sunt la sursa.

Venitul net = Venitul brut – (25% * Venitul brut)

Venitul brut se stabileste in baza raportului juridic/contractului incheiat intre parti, daca arenda se plateste in bani.
Venitul brut se determina in baza preturilor minime stabilite de consiliile judetene, daca arenda se plateste in natura. Determinarea bazei de calcul a impozitului si a CASS se face in baza preturilor minime stabilite de consiliile judetene – NM pct. 135^2 Codul Fiscal.

Pentru cheltuiala deductibila forfetara de 25% din venitul brut, proprietarul nu este obligat sa prezinte documente justificative.

Baza de calcul lunara pentru CASS se plafoneaza de catre platitorii de venit la 5 salarii medii pe economie, in momentul platii. ANAF mai efectueaza ulterior o regularizare in baza declaratiei 205 depusa de platitor pe CNP-ul arendatorului.

Declaratii de depus

Pentru arenda se depune pana in data de 25 a lunii urmatoare platii Declaratia 112 care cuprinde contributia la sanatate si impozitul pe venit.

Se mai depune si Delaratia 205 pana in ultima zi din februarie a anului urmator pentru anul expirat, pe fiecare CNP.

Operarea arendei in SAGA

In Saga se creeaza cate un partener pentru fiecare arendator.
Pasi: Fisiere – Furnizori – creati furnizor cu CNP-ul trecut in loc de cod fiscal, apasati Detalii si de acolo alegeti tipul venitului – Arenda. La cont inlocuiti 401 cu contul 462.
Arenda se opereaza prin ecranul Intrari pe partenerul creat anterior, la venitul brut.
Notele contabile dupa validare, sunt de forma:
612 = 462
462 = 446
462 = 4314

Declaratia 300 – intrarile de arenda apar in Jurnalul de cumparari la randul 10 – Achizitii scutite/neimpozabile. Este normal sa fie asa pentru ca este vorba despre o achizitie.

Declaratia 112 – se depune pentru lunile in care a fost platita arenda. In acest sens nu se depune declaratia 010 pentru vectorul fiscal.

[ads2]

I. Monografie contabila arenda in natura

Date speta: in contractul incheiat intre parti s-a stabilit o arenda de 600 kg la un pret de 1 leu/kg. Pretul mediu comunicat de consiliul judetean este de 0.70 lei/kg.

Rezolvare:

Venitul brut din arenda = 600 kg * 0.70 lei/kg = 420 lei
Venitul net = 420 – (420*25%) = 315 lei
Impozit = 315 * 16% = 50 lei
Sanatate = 315 * 5.5% = 17 lei
Arenda neta = 420 – 50 – 17 = 353 lei
Produsele ce vor fi livrate sunt aferente arendei nete de 353 lei.
Cantitatea de produse aferenta arendei nete = 353 / 0.70 lei/kg = 504 kg.

In ceea ce priveste TVA putem avea doua cazuri.

Caz I: prin contract partile nu au convenit nimic cu privire la TVA.

– se vor livra efectiv 504 kg, iar la valoarea acestora se calculeaza TVA. Factura se emite pentru fiecare arendator.
504 kg * 1 leu/kg = 504 lei
TVA aferenta = 504 lei * 24% = 121 lei
NC iesiri:
4111 = %        625
701     504
4427   121

– inregistarea arendei la care se adauga impozitul si sanatatea, calculate la pretul mediu (353 + 50 + 17 = 420 lei).
NC intrari:
612 = 462      420
462 = 446      50
462 = 4314    17

– scaderea din gestiune
711 = 345    Cost de productie * 504 kg

– compensarea datoriei aferenta arendei cu creanta rezultata din plata in natura
462 = 4111   420

– plata impozitului si a CASS pana in 25 a lunii urmatoare
%    =  5121    67
446                  50
4314                17

– inregistrarea pe venituri impozabile a diferentei dintre pretul mediu de 0.70 lei/kg si pretul negociat de 1 leu/kg
462 = 7588    151  (1 leu – 0.70 lei = 0.30 lei * 504 kg)

Caz II: prin contract partile au convenit ca TVA este inclus in contravaloarea livrarii

Valoarea totala a facturii, inclusic TVA: 504 kg * 1 leu/kg = 504 lei
TVA aferenta = 504 * 100/124 = 98 lei
Valoarea produselor efectiv livrate = 504 – 98 = 406 lei

– se vor livra efectiv 504 kg.
NC iesiri:
4111 = %        504
701     406
4427   98

– inregistarea arendei la care se adauga impozitul si sanatatea, calculate la pretul mediu (353 + 50 + 17 = 420 lei).
NC intrari:
612 = 462      420
462 = 446      50
462 = 4314    17

– scaderea din gestiune
711 = 345    Cost de productie * 504 kg

– compensarea datoriei aferenta arendei cu creanta rezultata din plata in natura
462 = 4111   420

– plata impozitului si a CASS pana in 25 a lunii urmatoare
%    =  5121    67
446                  50
4314                17

– inregistrarea pe venituri impozabile a diferentei dintre pretul mediu de 0.70 lei/kg si pretul negociat de 1 leu/kg
462 = 7588    55  ((1 leu – 24% TVA) – 0.70 lei = 0.11 lei * 504 kg).

Atentie! 1 leu este pretul cu TVA inclus, in cazul de fata.

II. Monografie contabila arenda in bani

Date speta: in contractul incheiat intre parti s-a stabilit o arenda de 1000 lei pe an.

Rezolvare:

Venitul brut din arenda = 1000
Venitul net = 1000 – (1000*25%) = 756 lei
Impozit = 756 * 16% = 120 lei
Sanatate = 756 * 5.5% = 42 lei
Arenda neta = 1000 – 120 – 42 = 838 lei

– inregistarea arendei la care se adauga impozitul si sanatatea
NC intrari:
612 = 462      1000
462 = 446      120
462 = 4314    42

– plata impozitului si a CASS pana in 25 a lunii urmatoare
%    =  5121    162
446                  120
4314                42

[ads2]

You May Also Like…

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *