Venituri din inchirere – se depune D600?

Extras din sesiunea de intrebari organizat de ANAF pe pagina oficiala de Facebook.

Intrebare 1:
Am mai mult de 5 contracte de închiriere din anul 2013. Acest venit este calificat în categoria activităților independente. Am depășiți plafonul prevăzut la art.148. Am obligația de a depune decl. 600 în anul 2016?

Raspuns – ANAF: Nu aveti obligatia depunerii formularului 600 pentru veniturile din inchirieri, calificarea in categoria activitatilor independente este facuta doar in scopul stabilirii impozitului pe venit.

Intrebare 2:

Pentru venituri din chirii, determinate in sistem forfetar se depune Formularul 600?

Raspuns – ANAF: Veniturile la care vă referiţi nu intră în categoria celor pentru care se datorează contribuţie de asigurări sociale. Ca urmare, nu aveţi obligaţia completării şi depunerii formularului 600, indiferent de nivelul venitul obţinut în anul 2015.

You May Also Like…

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *