Venituri din drepturi de autor – se depune D600?

Extras din sesiunea de intrebari organizat de ANAF pe pagina oficiala de Facebook.

Intrebare: Cei ca relizeaza venituri din drepturi de autor, au obligatia depunerii declaratiei 600?

Raspuns ANAF: Conform prevederilor art.151 alin.(9) din Codul fiscal, persoanele fizice care realizează venituri din drepturi de proprietate intelectuală pentru care impozitul pe venit se reţine la sursă datorează contribuţii de asigurări sociale individuale în cursul anului, sub forma plăţilor anticipate, plătitorii de venituri având obligaţia calculării, reţinerii şi plăţii sumelor respective. potrivit regulilor prevăzute la art.72 din Codul fiscal. Ca urmare nu aveţi obligaţia depunerii formularului 600.

 

 

You May Also Like…

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *