Se poate compensa in bani concediu de odihna neefectuat in 2015?

Imediat se termina anul 2015, asa ca se poate ivi situatia unor concedii de odihna neefectuate. Ce tratament aplicam pentru aceasta speta?

Sa vedem ce informatii ne furnizeaza Codul Muncii:

Durata minima a concediului de odihna este de 20 de zile lucratoare. Durata efectiva a concediului de odihna se stabileste in contractul individual de munca. Deci durata concediului de odihna anual poate fi peste 20 de zile lucratoare daca in contractul individual de munca este specificat astfel. – Vezi Art. 144 Codul Muncii

Sarbatorile legale si zilele libere platite stabilite prin contractul colectiv de munca nu sunt incluse in durata concediului de odihna stabilit anual. – Vezi Art. 145 Codul Muncii

Concediu de odihna se efectueaza in fiecare an. Prin exceptie, se poate acorda intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual. Astfel concediul aferent anului 2015 se poate acorda in natura pana in luna iunie 2017 inclusiv. – Vezi Art. 146, alin. 1 Codul Muncii

Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat nu este permisa. Singura exceptie este la incetarea contractului de munca. – Vezi Art. 146, alin. 4 Codul Muncii

Concediile de odihna trebuie programate pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator. In decembrie 2015 se face programarea pentru anul 2016. In programarea concediilor de odihna trebuie sa tineti cont sa efectueze fiecare angajat cel putin 10 zile de concediu de odihna neintrerupt. – Vezi Art. 148 Codul Muncii

In concluzie, compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat nu este permisa.
Concediul de odihna neefectuat in anul 2015, aferent anului 2015, se poate acorda numai in natura pana la sfarsitul anului 2016.

You May Also Like…

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *