Pot compensa in bani concediu de odihna neefectuat in 2014?

Suntem la inceput de an 2015, contabilii lucreaza inca pentru luna decembrie 2014. Se lucreaza pentru statele de salarii, asa ca se poate ivi situatia unor concedii de odihna neefectuate in anul 2014. Se ridica intrebarea ce tratament aplicam pentru aceasta speta?

Sa vedem ce informatii ne furnizeaza Codul Muncii:

Durata minima a concediului de odihna este de 20 de zile lucratoare. Durata efectiva a concediului de odihna se stabileste in contractul individual de munca. Deci durata concediului de odihna anual poate fi peste 20 de zile lucratoare daca in contractul individual de munca este specificat astfel. – Vezi Art. 144 Codul Muncii

Sarbatorile legale si zilele libere platite stabilite prin contractul colectiv de munca nu sunt incluse in durata concediului de odihna stabilit anual. – Vezi Art. 145 Codul Muncii

Concediu de odihna se efectueaza in fiecare an. Prin exceptie, se poate acorda pana la sfarsitul anului urmator. – Vezi Art. 146, alin. 1 Codul Muncii

Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat nu este permisa. Singura exceptie este la incetarea contractului de munca. – Vezi Art. 146, alin. 4 Codul Muncii

Concediile de odihna trebuie programate pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator. In decembrie 2014 se face programarea pentru anul 2015. In programarea concediilor de odihna trebuie sa tineti cont sa efectueze fiecare angajat cel putin 10 zile de concediu de odihna neintrerupt. – Vezi Art. 148 Codul Muncii

In concluzie, compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat nu este permisa.
Concediul de odihna neefectuat in anul 2014, aferent anului 2014, se poate acorda numai in natura pana la sfarsitul anului 2015.

 

You May Also Like…

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *