Notarii trebuie sa depuna declaratia 600?

Se pune intrebarea daca notarii trebuie sa depuna declaratia 600 intru-cat cotizeaza sa la CPNPR – Casa de pensii a notarilor publici din Romania.

Raspunsul dat de ANAF, in sesiunea de asistenta desfasurata pe facebook, este urmatorul:

Pentru veniturile realizate în calitate de notar public, nu se aplică excepţia prevăzută la art. 150 din Codul fiscal, întrucât potrivit prevederilor art. 62 din Legea notarilor publici şi activităţii notariale nr. 36/1995, sistemul de pensii prevăzut de această lege este complementar sistemului public de pensii.
Dacă venitul realizat în anul 2015, rămas după scăderea din venitul brut a cheltuielilor efectuate în scopul desfăşurării activităţii, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuţia de asigurări sociale, raportat la numărul lunilor de activitate din cursul anului, depăşeşte 35% din câştigul salarial mediu brut, aveţi obligaţia depunerii formularului 600 până la data de 1 februarie 2016.

 

You May Also Like…

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *