Norme – aplicarea plafonului de scutire la microintreprinderi

In data de 18.12.2015 a fost publicat pe site-ul Ministerului de Finante, proiectul privind Normele metodologice de aplicare a noului Cod Fiscal valabil pe 2016 – Legea 227/2015.

Normele raspund la o intrebare care se putea ridica in randul contribuabililor: „O societate care este microintreprindere, dar care depaseste 65.000 euro in decembrie 2015, trece la impozit pe profit din trimestrul 3 – 2015. Dar ce se intampla din 1 ianuarie 2016, daca nu depaseste 100.000 Euro? Revine la impozitul pe venit sau ramane pentru anul 2016 la impozit pe profit?

Raspunsul este ca revine din nou la impozitul pe microintreprindere. Firma va apare in vectorul fiscal platitoare de impozit pe profit doar pe trimestrul 3 – 2015,  si va achizitiona Registru de evidenta fiscala (daca nu l-a avut), doar pentru un trimestru. Tineti cont ca impozitul pe profit aferent anului 2015, se va calcula luand in considerare veniturile si cheltuielile de la inceputul anului 2015.

Extras din NM: „Pentru încadrarea în sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor în anul 2016, verificarea condiţiei prevăzute la art. 47 lit. c) din Codul fiscal, respectiv încadrarea în nivelul veniturilor realizate de 100.000 euro, se verifică pe baza veniturilor care constituie baza impozabilă prevăzută la art. 53 din Codul fiscal, realizate la data de 31 decembrie 2015.”

You May Also Like…

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *