În ceea ce privește perioada fiscală la TVA, putem avea trei situații conform Codului Fiscal Art. 322.

1. PF = LUNA, CA < 100.000 Euro, NU s-a efecuat AIC de bunuri ===> PF = TRIMESTRUL

– până pe 15.01 se depune D010 sau D070, în care se declară CA realizată pe anul precedent și se bifează schimbarea perioadei fiscale de la lună la trimestru.

2. PF = TRIMESTRUL, CA > 100.000 Euro ===> PF = LUNA

– până pe 15.01 se depune D010 sau D070, în care se declară CA realizată pe anul precedent și se bifează schimbarea perioadei fiscale de la trimestru la lună.

3. PF = TRIMESTRUL, CA < 100.000 Euro, NU a efectuat AIC de bunuri ===> PF = TRIMESTRUL

– până pe 25.01 se depune D094, în care se declară CA și se menționează faptul că nu s-au efectuat AIC de bunuri în anul precedent.

Pentru cursul euro se folosește cursul de la sfârșitul anului, valabil pentru 31 decembrie. Anul acesta cursul valabil este de 4,6597 lei.

Atenție! Persoanele impozabile care au avut în anul precedent ca perioadă fiscală LUNA pentru că au efectuat AIC de bunuri, vor avea LUNA și pentru anul curent.

Cum se determină cifra de afaceri de 100.000 Euro la TVA?

Este vorba despre cifra de afaceri stipulată la art. 310 din Codul Fiscal.

Cifra de afaceri este constituită din valoarea totală (fără TVA) a operaţiunilor taxabile şi/sau scutite cu drept de deducere şi/sau neimpozabile în România.

Nu se cuprind în cifra de afaceri livrările de mijloace fixe și livrările de active necorporale dacă sunt accesorii activității principale.

În cifra de afaceri se cuprind inclusiv facturile de avansuri încasate sau neîncasate și alte facturi emise înainte de data livrării/prestării.


AIC = achiziție intracomunitară.
PF = perioada fiscală.
CA = cifra de afaceri.

Baza legală: Art. 322 Noul Cod Fiscal.



4 Comentarii

  1. Adrian

    Bună ziua, vă rog să mă ajutați cu o lămurire.
    Sunt PFA, neplătitor de TVA, cu cod de TVA pentru prestări intracomunitare.

    Facturez lunar (livrez servicii) către clienți din UE (taxare inversă) și din afara UE.
    Plătesc lunar un abonament (achiziție servicii?) Google – factura este emisă din UE (taxare inversă).
    „Cifra de afaceri” este mai mică de 100.000 EUR.

    În 2017, am depus lunar 390 și 301. Se schimbă ceva în cazul meu în 2018?

    Mulțumesc anticipat.

    Răspuns
    • Meze Bianca Dolores

      Buna ziua. Nu, pentru ca aveti cod special de TVA si nu sunteti inregistrat in mod normal la TVA. Singura chestie care o aveti de urmarit este depasirea plafonului de 220.000 lei. Cand depasiti acest plafon, trebuie sa cereti inregistrarea in scopuri de TVA, codul special se anuleaza, si veti fi platitor de TVA atat in tara cat si in afara.

      Răspuns
  2. MIHAI LUCIA

    in ce situatie se recalculeaza C.A pentru D 094?multumesc.

    Răspuns
    • Meze Bianca Dolores

      Art. 322, alin. (5) Dacă cifra de afaceri efectiv obținută în anul înregistrării, recalculată în baza activității corespunzătoare unui an calendaristic întreg, depășește plafonul prevăzut la alin. (2), în anul următor perioada fiscală va fi luna calendaristică, conform alin. (1). Dacă această cifră de afaceri efectivă nu depășește plafonul prevăzut la alin. (2), persoana impozabilă va utiliza trimestrul calendaristic ca perioadă fiscală, cu excepția situației în care persoana impozabilă a efectuat în cursul anului calendaristic precedent una sau mai multe achiziții intracomunitare de bunuri.

      Răspuns

Introdu Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *