Ce conditii trebuie sa indeplineasca cheltuielile de cazare pentru a fi deductibile?

Trebuie sa fim atenti, cheltuielile de cazare nu sunt deductibile fara documente justificative pana la 45 lei/zi. Aceasta limita este valabila numai pentru institutiile publice nu si pentru societatile comerciale sau PFA.

Cheltuielile de cazare, pentru a fi deductibile, trebuie sa fie efectuate cu documente justificative. Acestea nu sunt limitate la vre-un plafon. Sunt deductibile in limita documentelor justificative. Cu respectarea prevederilor Art. 21, alin. 1 si alin. 2, lit. e.

HG 1860/2006 Art. 26 care trateaza cheltuielile de cazare, stabileste conditiile de indeplinit de personalul din institutiile publice.

In Codul Fiscal pe partea de salariati este tratata numai indemnizatia de delegare, care este de 2,5 ori nivelul stabilit pentru institutii publice. Referitor la cazare nu avem nici o limitare, sau referire la plafonul stabilit pentru institutiile publice. Vezi Art. 55, alin. 2, lit. i.

You May Also Like…

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *