Cand nu se ajusteaza TVA la stocuri?

In principiu, declasificarea unor stocuri la care s-a dedus TVA initial, presupune ajustarea TVA la stocuri. In principiu, pentru ca avem si anumite exceptii de la aceasta regula.

Nu se ajusteaza TVA in cazul bunurilor distruse, pierdute sau furate. Dar, numai daca aceste situatii sunt demonstrate si confirmate cu documente.

1. Calamitatile si cauzele de forta majora sa fie demonstrate cu documente.

2. Furtul bunurilor demonstrat cu actele eliberate de organele de judiciare.

3. Nu se ajusteaza TVA nici in cazul contractelor de leasing financiar avand ca obiect alte bunuri decat cele de capital, care se rezileaza si bunurile nu sunt restituite catre proprietar. Proprietarul trebuie sa faca dovada ca a efectuat demersuri pentru recuperarea bunului.

4. Nu se ajusteaza TVA pentru stocurile degradate calitativ daca se indeplinesc cumulativ urmatoarele doua conditii:

– degradarea calitativa se datoreaza unor cauze obiective dovedite cu documente;
– se face dovada ca bunurile au fost distruse.

Prin urmare, societatea trebuie sa detina doua documente care sa ateste faptul ca degradarea calitativa este generata de cauze obiective si dovada faptului ca bunurile nu se mai intorc in circuitul economic.

5. Nu se ajusteaza TVA pentru pierderile tehnologice sau alte consumuri proprii. In cazul depasirii limitelor stabilile normelor tehnologice ori a consumurilor proprii, se ajusteaza taxa aferenta depasirii acestora.

6. Nu se ajusteaza TVA pentru perisabilitatile in limitele stabilite de lege.

7. Nu se ajusteaza TVA pentru casarea activelor corporale fixe, alele decat bunurile de capital, demonstrate sau confirmate in mod corespunzator.

Baza legala o regasesti in Codul Fiscal Art. 148, cu norme metodologice pct. 53, alin. 10.

You May Also Like…

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *