Cabinele medicale si unitatile de invatamant – depun declaratia 392B?

Cabinetele medicale care desfasoara exclusiv numai activitati scutite conform Art. 292, alin. 1, nu depun declaratia 392B.

In aceasta categorie intra tot ce tine de seviciile medicale: gen spitalizare, servicii medicale, cabinetele de stomatologie, livrarile de organe, sange, lapte uman. Nu se depune 392B nici pentru unitatile de invatamant public sau acreditat.

Conditii pentru a nu depune declaratia 392B:

sa fie persoana impozabila neinregistrata in scopuri de TVA;
– contribuabilul sa desfasoare exclusiv numai aceste operatiuni scutite de TVA fara drept de deducere;
– activitatile scutite sa nu fie accesorii activitatii principale. Activitatea principala care sa nu fie scutita.

Atentie! Daca sunt operatiuni pe achizitii se depune 392B la aceste categorii. Numai ca la cifra de afaceri si la rubrica de livrari/prestari va fi 0 (zero).

Baza legala:
Art. 292, alin.1

You May Also Like…

2 Comments

  1. Felicia

    Din Art.292, nu reiese ca nu trebuie sa depuna declaratia 392. Reveniti cu mai multe informatii, va rog!

    Reply
    • AtelierContabilitate.ro

      Având în vedere că, persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal, care realizează operaţiuni scutite fără drept de deducere cu excepţia celor prevăzute în mod expres în lege (art. 292 alin. (2) lit. a), b), e) şi f)), nu au obligaţia depunerii formularului 392B < >, menţionăm că nu aveţi obligaţia depunerii acestui formular.

      Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *