8 Martie – tratamentul fiscal al bunurilor acordate cadou salariatelor

Din punct de vedere al impozitului pe profit

Din punct de vedere fiscal, cheltuielile cu bunurile acordate cadou salariatelor cu ocazia zilei de 8 Martie, sunt cheltuieli deductibile la calculul impozitului pe profit, in limita a 2% din fondul de salarii. Art. 21, alin. 3, lit. c – Codul Fiscal.

Din punct de vedere al venitului pe salarii

Nu constituie venit de natura salariala, daca valoarea cadourilor acordate doamnelor nu depasesc 150 lei/ persoana si daca se acorda cu ocazia zilei de 8 Martie. Art. 55, alin. 4, lit. a – Codul Fiscal.

Trebuie sa retineti ca aceasta prevedere este aplicabila numai doamnelor.

Daca cadoul are o valoare mai mare de 150 lei/persoana, atunci diferenta intra la venituri salariale. Pentru diferenta de valoare se calculeaza impozitul pe salarii si celelalte contributii sociale obligatorii.

Din punct de vedere al TVA

TVA de la achizitia cadourilor poate fi dedus. In cazul in care valoarea cadoului depaseste 150 de lei de salariata, se ajusteaza TVA dedus corespunzator partii ce depaseste aceasta valoare. Practic, in ultima zi a lunii avuta ca perioada fiscala, societatea emite autofactura si colecteaza TVA la baza acesteia.

You May Also Like…

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *