Selectează o Pagină

 

Cum determin plafonul de 10.000 euro la achiziția intracomunitară de bunuri efectuată de un neplătitor de TVA?

În primul rând, un neplătitor de TVA care vrea să facă achiziții intracomunitare, trebuie să fie atent la câteva aspecte în ceea ce privește TVA.

1. Dacă achiziția intracomunitară de bunuri se situează sub plafonul de 10.000 euro, NU este obligat să se înregistreze în scopuri de TVA.

În cazul acesta, factura emisă de furnizorul din statul membru, va fi emisa cu cota de TVA aferentă țării din care face parte furnizorul. În România nu se datorează TVA.

2. Dacă achiziția intracomunitară de bunuri se situează peste 10.000 euro, firma este obligată să se înregistreze în scopuri speciale de TVA, în Registrul operatorilor intracomunitari și să plătească TVA în România.

a. Va depune în acest sens declarația 091, pentru înregistrarea în scopuri speciale de TVA.
b. Apoi va cere înregistrarea în Registrul operatorilor intracomunitari, depune declarația 095.

După efectuarea achiziției intracomunitare de bunuri, care a dus la depășirea plafonului de 10.000 euro, firma va depune declarația 390 și 301. Prin intermediul declarației 301, firma românească va plăti TVA la factura de achiziție intracomunitară.

În cazul acesta, factura emisă de furnizorul din statul membru, va fi emisă fără TVA. Se va datora TVA în România.

Înregistrarea este obligatorie 2 ani. Înregistrarea este obligatorie pentru anul în care s-a solicitat înregistrarea în scopuri speciale de TVA plus pentru anul fiscal următor.

Cum se determină plafonul de 10.000 euro?

Plafonul de 10.000 euro se determină la cursul BNR de la data aderării României la UE, și reprezintă defapt 34.000 lei. Vezi Codul Fiscal – Art. 268, alin. 4, lit. b, cu Normele metodologice pct. 5.

Este important de precizat, faptul că în cei 34.000 lei, NU intră taxa pe valoarea adăugată. Așadar plafonul este defapt 34.000 lei, plus cota de TVA aplicată pe factura primită de la furnizor. Vezi Codul Fiscal – Art. 268, alin. 5.

Exemplu:

Primesc o factură din Italia de 7.500 euro + TVA 22% (cota de TVA a Italiei) = 9.150 euro.
Factura o înregistrăm, la cursul de azi, să zicem 4,5 lei/euro.
Deci avem 7.500 euro * 4,5 = 33.750 lei.

Ceea ce înseamnă că suntem sub plafon. NU suntem obligați să ne înregistrăm în scopuri de TVA chiar dacă totalul facturii 9.150 euro * 4,5 lei/euro = 41.175 lei, este peste plafon. TVA se exclude.


Contribuie și tu ...

comments