Incasare avans – cand colectam TVA?

Pentru a cunoaste raspunsul la aceasta intrebare, trebui sa consultam Codul Fiscal.

In primul rand trebuie sa ne familiarizam cu urmatorii doi termeni – faptul generator si exigibilitatea TVA.
Faptul generator intervine la data livrarii bunurilor sau la data prestarii serviciilor. Aici avem si o serie de exceptii, vezi art. 281 CF.
Exigibilitatea TVA se refera la data de la care autoritatea fiscala are dreptul sa solicite plata TVA. Exigibilitatea TVA intervine la data la care are loc faptul generator, dar si aici avem o serie de exceptii. Prin exceptie (vezi Art. 282 CF), exigibilitatea TVA intervine:

  • la data facturii, daca data facturii este anterioara faptului generator;
  • la data la care se incaseaza avansul;
  • la data extragerii numerarului realizate prin masini automate de vanzare, jocuri sau alte masini similare.

Conform art. 319, alin. 20 CF, factura trebuie sa contina in mod obligatoriu (printre altele):

  • data emiterii facturii,
  • data la care au fost livrate bunurile sau prestate serviciile
  • data incasarii unui avans, in masura in care acesta data este anterioara datei emiteri facturii.

Tot odata, art. 319, art. 16 CF spune ca o persoana impozabila are obligatia de a emite o factura cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator, in cazul in care factura nu a fost deja emisa. De asemenea, persoana impozabila trebuie sa emita o factura pentru suma avansurilor incasate in legatura cu o livrare de bunuri/prestare de servicii cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care a incasat avansurile, cu exceptia cazului in care factura a fost deja emisa.

Asadar, atentie la momentul colectarii TVA. Data pana cand ar trebui emisa o factura nu anuleaza exigibilitatea TVA (adica data in care TVA trebuie colectata) care ramane data incasarii avansului.

Exemplu:

SC ATELIER CONTABILITATE SRL, societate inregistrata in scopuri de TVA, cu perioada fiscala la luna, incaseaza un avans de 1000 lei in 24 aprilie 2016. Factura pentru avans si livrarea de bunuri este emisa in 25 mai 2016. Cand se colecteaza TVA aferent avans si care sunt notele contabile?

Rezolvare:

Aprilie
In decontul lunii aprilie vom recunoaste un TVA colectat de 167 lei (1.000 lei *20%).
Note contabile 24.04.2016:
5121 = 419     1.000 lei
5121 = 4427    200 lei

Mai
Factura este emisa cu data de 25.05.2016. Astfel vom avea urmatoarele note contabile:
4111 = 707     1.000 lei
4111 = 4427   200 lei
419 = 4111    1200 lei
419 = 4427  -200 lei

Sfat! Cel mai bine ar fi sa emiteti factura pentru avansurile incasate in luna respectiva.

Neplatitor de TVA – cum se declara veniturile AdSense?

O societate neplătitoare de TVA care vrea sa presteze un serviciu intracomunitar trebuie să îndeplinească următorii pași, anterior prestării serviciului:

– să se înregistreze în scopuri speciale de TVA. Depune formularul 091.
– să se înregistreze în ROI (Registrul Operatorilor Intracomunitari). Depune formularul 095.

Prestarea de servicii intracomunitare este reglementată de Codul Fiscal la Art. 278, alin. (2). Conform acestuia, locul prestării serviciului este considerat locul unde este stabilit beneficiarulIndiferent de faptul că beneficiarul serviciului este sau nu o firmă înregistrată în scopuri de TVA, prestatorul aplică același tratament fiscal.

Tratamentul fiscal la prestator:
–    aplică regimul special de scutire de la Art. 310 din Codul fiscal deoarece nu a realizat o cifra de afaceri peste 220.000 lei, un echivalent de 65.000 euro la cursul de la aderare;
–    prestează un serviciu neimpozabil în Romania, dar impozabil la beneficiar conform prevederilor Art. 278 alin. (2) din Codul fiscal armonizate cu prevederile art. 44 din Directiva CEE nr. 112/2006 privind sistemul comun de TVA.

Obligații prestator:
Obligația prestatorului este de a raporta valoarea serviciului prestat prin Declarația 390 în luna calendaristică în care realizeză astfel de operațiune. Declarația 390 nu se depune pe zero.
Prestatorul are și obligația să comunice beneficiarului codul special de înregistrare în scopuri de TVA.
Nu depune Declarația 301.

Atenție! Înainte de prestarea serviciului, beneficiarul este obligat să se înregistreze în scopuri speciale de TVA conform prevederilor art. 317. Înregistrarea în scopuri de TVA este obligatorie, indiferent de valoarea serviciilor prestate la partenerul intracomunitar.

Cum determin perioada fiscala la TVA in 2016?

In ceea ce priveste perioada fiscala la TVA, putem avea trei situatii conform Codului Fiscal Art. 322.

1. PF = LUNA, CA < 100.000 Euro, NU s-a efecuat AIC de bunuri ===> PF = TRIMESTRUL

– pana pe 15.01 se depune D010 sau D070, in care se declara CA realizata pe anul precedent si se bifeaza schimbarea perioadei fiscale de la luna la trimestru.

2. PF = TRIMESTRUL, CA > 100.000 Euro ===> PF = LUNA

– pana pe 15.01 se depune D010 sau D070, in care se declara CA realizata pe anul precedent si se bifeaza schimbarea perioadei fiscale de la trimestru la luna.

3. PF = TRIMESTRUL, CA < 100.000 Euro, NU a efectuat AIC de bunuri ===> PF = TRIMESTRUL

– pana pe 25.01 se depune D094, in care se declara CA si se mentioneaza faptul ca nu s-au efectuat AIC de bunuri in anul precedent.

Pentru cursul euro se foloseste cursul de la sfarsitul anului, valabil pentru 31 decembrie 2015. Anul acesta cursul valabil este de 4,5285 lei.

Atentie! Persoanele impozabile care au avut in anul precedent 2015 ca perioada fiscala LUNA pentru ca au efectuat AIC de bunuri, vor avea LUNA si pentru anul curent 2016.


AIC = achizitie intracomunitara.
PF = perioada fiscala.
CA = cifra de afaceri.

Baza legala: Art. 322 Noul Cod Fiscal.

Regim TVA la emiterea facturilor externe

O societatea comerciala trebuie sa cunoasca regimul de TVA aplicabil la emiterea unei facturi externe. In randurile de mai jos, analizam situatia atat din punct de vedere al unui platitor de TVA in Romania, cat si din punct de vedere al unui neplatitor de TVA in Romania.

Pentru facturi externe catre clienti din statele membre

Dacă ești înregistrat în scopuri de TVA:

  • dacă firma clientului extern este plătitoare de TVA și are un număr valid de TVA in VIES, atunci factura externă se face fără TVA. Excepții: achiziţia intracomunitară de mijloace noi de transport şi de produsele accizabile.
  • dacă firma clientului nu este plătitoare de TVA, atunci factura externă se face cu TVA 24%. Excepții: serviciile de transport călători, serviciile care au legătură cu bunurile imobile, activităţile artistice, serviciile de restaurant şi catering, închirierea unui mijloc de transport, serviciile electronice.

Dacă nu ești înregistrat în scopuri de TVA:

  • dacă firma clientului extern este plătitoare de TVA, atunci trebuie mai întâi să te inregistrezi în scopuri de TVA pentru operațiuni intracomunitare și, de asemenea, să te înregistrezi în Registrul Operatorilor Intracomunitari; asta înseamnă că în România vei continua să emiți facturi fără TVA, dar vei primi un număr de TVA valid, astfel încât să poți emite facturi externe tot fără TVA.
  • dacă nici firma ta, nici cea a clientului extern nu plătesc TVA, atunci e simplu, factura se emite fără TVA.

Important
Ca să poți factura clienți din UE plătitori de TVA, indiferent dacă ești sau nu înregistrat în scopuri de TVA, trebuie:

  • să te înregistrezi în Registrul Operatorilor Intracomunitari
  • să treci ambele numere de TVA (al tău și al clientului) pe factură
  • să treci valuta pe factură

Pentru facturi externe catre clienti din afara statelor membre

Dacă ești plătitor de TVA, facturile externe către clienți non-UE se fac fără TVA, indiferent dacă firma clientului extern plătește sau nu TVA.

Dacă nu ești plătitor de TVA, facturile externe către clienți non-UE se fac fără TVA, indiferent dacă firma clientului extern plătește sau nu TVA.

Codul special de TVA si Declaratia 390

In acest articol vreau sa tratam situatiile cand o societate neplatitoare de TVA, care nu are obligatia sa se inregistreze in scopuri de TVA (adica, nu a depasit 220.000 lei), trebuie sa obtina un cod special de TVA si trebuie sa depuna Declaratia 390.

1) Pentru achizitiile de bunuri intracomunitare peste plafonul de 10.000 euro (34.000 lei), se solicita cod special de TVA si se depune Declaratia 301 si 390 – Art. 153 indice 1, alin. 1, lit. a.

2) Daca firma din Romania este prestator de servicii intracomunitare, atunci inainte de prestarea serviciului trebuie sa se inregistreze special in scopuri de TVA. Codul de TVA va fi valabil numai pentru intracomunitar. Se va depune declaratia 390 pe acel cod de TVA – Art 153 indice 1, alin. 1, lit. b.

3) Firma din Romania este beneficiar al unui serviciu intracomunitar, atunci inainte de a primi serviciu trebuie sa obtina codul special de TVA. Firma va depune Declaratia 301 si 390 – Art 153 indice 1, alin. 1, lit. c.

Atentie!! Aici nu avem plafon de 10.000 euro, cum avem la achizitiile de bunuri. Se obtine codul special de la primul serviciu primit. Ma refer la serviciile de la art 133, alin. 2, nu la exceptii.