Selectează o Pagină

Care este procedura fiscală pentru situația în care o firmă românească face o achiziție intracomunitară FĂRĂ să fie înregistrată în Registrul operatorilor intracomunitari?

Prima dată trebuie văzut dacă aveam obligația să fim înregistrați în ROI.

Dacă aveam obligația să ne înregistrăm în Registrul operatorilor intracomunitari, înainte de efectuarea achiziției intracomunitare, dar noi nu am îndeplinit această obligație, amenda este cuprinsă între 1.000 lei și 5.000 lei, cu înjumătățirea cuantumului dacă facem plata în 48 ore.

 

Când avem obligația să ne înregistrăm în ROI?

Depinde de situația în care ne găsim – plătitori de TVA sau neplătitori?

A. Plătitor de TVA

  • înainte de efectuarea unei achiziții intracomunitare sau a unei livrări intracomunitare de bunuri sau servicii.

B. Neplătitor de TVA

  • înainte de efectuarea unei prestări de servicii intracomunitare sau primirea unui serviciu intracomunitar;
  • după depășirea plafonului de 34.000 lei, pentru achizițiile intracomunitare de bunuri.

La fiecare categorie avem și excepții.

Achiziție intracomunitară FĂRĂ să fim înregistrați în scopuri de TVA

Din moment ce NU suntem înregistrați în ROI și NU avem cod valid de TVA în VIES, furnizorul ar trebui să ne emită factura cu cota de TVA din țara lui, dar se întâmplă ca furnizorul să nu mai facă această verificare. Mai ales dacă suntem parteneri vechi dar între timp am fost scoși din ROI.

Obligațiile noastre, firma românească, sunt la fel, indiferent că ne-a emis o factură cu TVA sau fără TVA. Diferă însă, tratamentul declarativ în funcție de modul nostru de înregistrare la TVA:

– plătitor de TVA ”în mod normal”, conform art.  316 din Codul Fiscal, sau
– plătitor de TVA ”în scopuri speciale” (am primit cod de TVA care poate fi folosit doar intracomunitar), art. 317 Codul Fiscal.

A. Plătitor de TVA conform art. 316

  • depunem declarația 300, în care înregistrăm TVA ca taxă colectată și deductibilă;
  • depunem declarația 390.

B. Plătitor de TVA conform art. 317

  • depunem declarația 301 și efectuăm plata TVA;
  • depunem declarația 390.

În cazul în care furnizorul/prestatorul din alt stat membru, a emis factura cu cota de TVA din țara lui, aceasta va fi inclusă în baza de impozitare a TVA în România. Deci vom calcula și datora TVA la totalul facturii (bază + TVA furnizor/prestator).




Contribuie și tu ...

comments